Sme mladá, rodinná spoločnosť, ktorá sa v rámci podnikateľských aktivít v službách cestovného ruchu pohybuje len od roku 2015. Plní odhodlania a chuti pracovať sme sa snažili neustále napredovať, tak sme sa rozhodli rozšíriť ponuku svojich podnikateľských aktivít o autobusovú dopravu a investovať do nového autobusu. V apríli 2019 sme si prostredníctvom leasingu zakúpili náš prvý autobus – Mercedes Benz Tourismo s navyššou emisnou normou EURO 6 a modernými bezpečnostnými prvkami. Od mája 2019 sme sa v plnom nasadení snažili poskytovať čo najkvalitnejšie a najmodernejšie služby, aby sme svojich klientov vedeli prepravovať bezpečne a komfortne po celej Európe.. Našimi klientmi boli nielen slovenskí, ale aj zahraniční klienti predovšetkým z Ázie..

Deväť mesiacov aktívnych jázd po európskych metropolách, mestách či malých dedinkách v Alpách.. Deväť mesiacov sme mali prácu, ktorá nás nielen živila, ale aj bavila..

Kým neprišiel február 2020 a s ním zrušenie všetkých objednávok, najprv do mája 2020, postupne do septembra 2020 a nakoniec až možno do leta 2021. Od vtedy sme rovnako ako väčšina zájazdových dopravcov bez práce, v podstate bez príjmu s vysokými mesačnými nákladmi na prevádzku hoci len jedného autobusu, ktorý však máme na leasing a aj na zamestnancov – kvalifikovaných profesionálnych vodičov, ktorých by sme si chceli udržať.. Odklad splátok nám síce leasingová spoločnosť v podstate bez problémov umožnila, ale my sa ním zadlžujeme každým mesiacom ešte viac, a tento „odklad“ budeme splácať ešte niekoľko rokov.. Po ďalších deviatich mesiacoch koronakrízy sme už unavení z bezmocnosti a neistoty, čo bude ďalej, keďže aktuálne sa pomaly vraciame ku situácii z marca tohto roka, ak nie ešte k horšej.. Aj keď nám štátom nebolo zakázané vykonávať našu činnosť, sú v platnosti také reštrikcie, kvôli ktorým však nemáme koho voziť, pretože nie je záujem o zájazdy..

Aj napriek nepriaznivým vyhliadkam v aktuálnej situácií ešte stále veríme, že sa zájazdová autobusová doprava na sezónu 2021 obnoví. Otázkou ostáva, do kedy ešte takto fungovať vydržíme..

Momentálne aj my čakáme na pomoc od štátu určenú pre dopravcov, bude však dostačujúca na to, aby sme na Slovensku udržali dopravcov s novými modernými autobusmi? Bohužiaľ, nám sa zatiaľ javí, že nie..

Podporujeme preto aj túto iniciatívu o záchranu nepravidelnej (zájazdovej) autobusovej dopravy na Slovensku..

Miroslava a Michal Šoltés

ŠOLTÉS TRAVEL, s.r.o.