Umelecký súbor Lúčnica je príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR a pokojne ho môžeme nazvať fenoménom, ktorý divákom na Slovensku a v zahraničí rozdáva radosť a krásu už 72 rokov (založený bol v roku 1948). A keďže Lúčnica nemá svoju „domovskú scénu“, celý ten čas vyráža za svojim publikom. Na týchto výjazdoch má každá jeho zložka svoje špecifiká a potreby, no zároveň majú jedného veľkého spoločného menovateľa a tým je bezpochyby autobusová preprava – tanečníkov, spevákov, orchestrákov, vzácnych krojov, techniky, hudobných nástrojov. Je to práca náročná a mimoriadne zodpovedná, a keď my, častokrát vyšťavení po vystúpení, sadáme do autobusu, je nesmierne dôležité mať 100% istotu a dôveru, že náš autobus je v 100% technickom stave, zodpovedá všetkým zákonom stanoveným vyhláškam a normám, a že človek za volantom je profesionál, ktorý nás bezpečne prepraví z bodu A do bodu B. A keď sa profesionalita za volantom skĺbi s ľudskosťou a empatiou voči nám – cestujúcim, je to koktejl, ktorý je na nezaplatenie. Lúčnici sa našťastie takéhoto skvelého dopravcu podarilo nájsť a spolupracujeme s ním už takmer 30 rokov.

Pri tom všetkom si veľmi dobre uvedomujeme, že tak ako našim vystúpeniam na javisku predchádzajú (navonok neviditeľné) týždne a mesiace driny v nácvičných sálach, tak i autobusová preprava neznamená len „pristavenie autobusu na dohodnutú hodinu a miesto“, ale je to aj celý rad ďalších (navonok neviditeľných no nevyhnutných) faktorov, do ktorých musí dopravca investovať nemalé finančné prostriedky skôr než sa autobus vôbec pohne z garáže (sú to rôzne poistenia, leasingy, pravidelné technické kontroly a pod.).

Ďakujeme za tie státisíce bezpečne najazdených kilometrov a tešíme sa na tie ďalšie! Máte našu plnú podporu v súčasnej, pre kultúru i dopravcov, neľahkej ekonomickej situácii! Držme si navzájom palce!

 

Linda Berlinová
tajomník umeleckej prevádzky
Umelecký súbor Lúčnica